07 marca 2023

Czy umiesz pozytywnie myśleć?

Od jakiegoś czasu zauważam, że pojęcie pozytywnego myślenia jest źle rozumiane przez ogół społeczeństwa. Postanowiłam więc zgłębić temat, aby wyjaśnić to pojęcie w sposób właściwy. Mój mentor Bob Proctor zawsze przemawia do mnie w sposób najtrafniejszy, dlatego większość tego co znajdziesz w poniższym artykule to wiedza czerpana bezpośrednio z jego materiałów. Sprawdź sam czym tak naprawdę jest pozytywne myślenie według mojego mistrza. 

 

Co to jest myśl? 

Myślenie jest tak oczywistą i naturalną czynnością, że często nie zagłębiamy się w to czym tak naprawdę jest ten proces. Kiedy wymawiane jest słowo „myśl” najczęściej jest ono wyrazem oczekiwania rozwiązania jakiejś sprawy, zaplanowania czegoś, podjęcia decyzji lub zapamiętania. Najczęściej myślenie to proces wykorzystujący pięć naszych zmysłów, czyli: wzrok, słuch, smak, zapach, dotyk. Jednak to nie jedyna definicja. Szukając definicji naukowej, natknęłam się na bardzo ciekawe określenie, odpowiadającego na pytanie co to jest myśl. A mianowicie: ”Myśl to wytwór umysłu, który wysyłany do mózgu generuje emocje, a w konsekwencji także konkretne zachowania.” 

 

Cytat ten pochodzi z portalu poradnik zdrowie, link poniżej:

https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/emocje/jak-powstaje-mysl-bledy-w-mysleniu-oraz-sposoby-na-natlok-mysli-aa-GtqJ-dC17-WZi1.html

Czyli mówiąc wprost, każda wygenerowana przez Ciebie myśl ma wpływ na to jak się czujesz i jakie działania podejmiesz. Co więc będzie dla Ciebie lepsze? Wciąż tworzyć czarne myśli, czy raczej kierować się w stronę słonecznych chwil? 

 

Oczywiście nie mam na to żadnych potwierdzonych badań klinicznych, ale portal, mówiący o tym jest wiarygodnym źródłem, które pozwala przypuszczać, że właśnie tak jest,

Nie wiem co Ty o tym sądzisz, ale mi się trochę otworzyły oczy. Do tej pory, gdy ktoś mówił, że pozytywne myślenie to ściema, trochę mnie to wybijało z rytmu. Traciłam stabilność mojego procesu manifestacji. Ale teraz gdy to słyszę, po prostu współczuję, bo wiem, ile ten człowiek traci. 

 

Co to znaczy pozytywnie myśleć?

Kiedy osoba uczy się jak być pozytywnym człowiekiem, wszystko w jej życiu ulega poprawie. Dlaczego tak jest? Bo albo jesteś pozytywny, albo jesteś negatywny. Jeżeli nie idziesz w jednym kierunku, to znaczy, że idziesz w drugim. Wszystko na tym świecie ma stronę przeciwną: z jednej strony ignorancja, z drugiej strony wiedza. To wszystko, właśnie tak działa: góra - dół, ciepło - zimno, pozytywny - negatywny. 

 

Musisz zrozumieć, że pozytywne myślenie to pozostanie w wibracji, która powoduje, że czujemy się dobrze, możemy więcej oraz rozwijamy się. To nie przypadek. Kiedy osoba jest pozytywna, ma jednocześnie pozytywne nastawienie. Twoim zadaniem jest wejście na odpowiednią wibrację i utrzymanie jej za wszelką cenę. Wtedy Twoje życie nabierze innych barw.

 

Czym NIE JEST pozytywne myślenie?

Ostatnio usłyszałam od jednego z większych influencerów, że pozytywne myślenie to jest fejk, ponieważ zna wiele osób, które myślały pozytywnie, a i tak przytrafiło im się coś przykrego, np. nie uchroniło ich to od kradzieży torebki czy wypadku samochodowego. 

 

Ehh… 

 

Niestety takich opinii słyszę bardzo wiele. Najbardziej podoba mi się jednak sformułowanie: “rzygam tęczą”. oznacza to takie lekkomyślne wręcz niestosowne podkoloryzowanie rzeczywistości. W tym miejscu mocno chcę podkreślić, że to nie jest pozytywne myślenie. 

 

Pozytywne myślenie nie polega na wzbudzaniu w sobie radości kiedy dotknie Ciebie lub kogoś bliskiego ciężka choroba…

Pozytywne myślenie, to nie bagatelizowanie trudnej finansowej sytuacji, kiedy raty kredytów przerastają Twoje zarobki. 

Pozytywne myślenie nie jest radosnym przechodzeniem do normalności gdy Ciebie lub kogoś bliskiego spotyka traumatyczna sytuacja. 

Pozytywne myślenie to nie frywolne poklaskiwanie na to, że ktoś ukradł Ci torebkę, portfel, lub zniszczył samochód. 

 

Zbyt dużo przekręconych interpretacji pozytywnego myślenia trafiło już na rynek, stąd wielu osobom wydaje się, że właśnie czcze powtarzanie “będzie dobrze” jest tym pozytywnym myśleniem. Nadzwyczaj często również używa się powiedzenia: „myśl pozytywnie”, nie wiedząc tak naprawdę, co to znaczy. 

 

Jak wybierać pozytywne myśli?

Pomyśl o tym… Kiedy czujesz się dobrze, stajesz się pozytywny. Jeśli nie czujesz się dobrze, jesteś negatywny. Uczucie to świadome postrzeganie wibracji w jakiej jesteśmy. Kiedy jesteś pozytywny, jesteś w dobrej wibracji. Kiedy jesteś negatywny, jesteś w złej wibracji. Kiedy jesteś w dobrej wibracji, przyciągasz do siebie różnego rodzaju dobre rzeczy. Możesz stać się magnesem na dobre rzeczy, stając się właśnie pozytywny. Bycie pozytywnym to wybór, którego sam dokonujesz. 

 

Jak już wcześniej wspomniałam, pozytywne myślenie nie jest rzyganiem tęczą lub też udawaniem szczęścia w sytuacji skrajnie traumatycznej. Musisz pamiętać o jednym, nie jesteś w stanie kontrolować tego co Ci się przydarza, ale jesteś w stanie kontrolować swoje reakcje na to co Ci się przydarza. 

 

Nasze życie budujemy przez to o czym myślimy, przez to co odczuwamy. 

Wielu osobom wydaje się, że skoro sytuacje skrajnie traumatyczne przydarzają się - w jakimś stopniu, ale jednak zawsze i wszystkim - to idea pozytywnego myślenia nie ma wielkiego sensu. 

 

Takie osoby zapominają, że chwile skrajne zdarzają się nader rzadko. Nie powinniśmy w ich imieniu rezygnować z możliwości, które daje nam pozytywne myślenie. Rezygnując z pozytywnego nastawienia i oczekiwania, z pozytywnego myślenia, sami sobie wyrządzamy krzywdę, pozwalamy, aby w naszym życiu pojawiało się więcej tego, czego nie chcemy. 

 

 I tak wracając do sytuacji z kradzieżą torebki: 

  • negatywna reakcja - paniczne zachowanie, histeryczny płacz, brak reakcji, 

  • pozytywne myślenie - szybki powrót do spokojnego stanu, zapamiętanie jak najwięcej szczegółów opisujących sprawcę, szybki kontakt ze służbami, zabezpieczenie cennych dokumentów poprzez zgłoszenie w odpowiednich miejscach, wyciągnięcie odpowiednich wniosków. 

 

To, co zdarzyło Ci się w danej chwili, sekundę później jest już przeszłością. Przeanalizuj na następny raz, dlaczego mogło tak się stać i jak zapobiec temu na przyszłość. Daj sobie dzień lub dwa na uspokojenie żalu i smutku, a później wróć na właściwe tory pozytywnego myślenia.

 

Inny przykład…

Kiedy czeka Cię rozmowa o pracę:

  • negatywne myślenie - kreowanie negatywnych scenariuszy, wyobrażanie sobie niezadowolenia osoby przeprowadzającej rozmowę, wzniecanie wewnętrznego niepokoju, ciągłe powtarzanie, że i tak się nie uda;

  • pozytywne myślenie - przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej, poznanie firmy, kreowanie pozytywnych scenariuszy, wyobrażanie sobie uśmiechniętego człowieka gratulującego posady, regularne powtarzanie, że nawet jeśli się nie uda, to na pewno czeka Cię coś lepszego. 

Wyżej opisane sytuacje są jedynie przykładami, które mają naprowadzić Cię na tok pozytywnego myślenia. Wiem jedno, jeżeli postanowisz pozytywnie myśleć, to nic Ci nie przeszkodzi w wyborze odpowiednich myśli. 

 

Jak utrzymać pozytywne myślenie?

Wiemy, że możemy zmienić nastawienie na pozytywne koncentrując się na pozytywnych rzeczach. Jedyne co musisz zrobić to podjąć decyzję, że w tym pozytywnym stanie zostajesz. Może to trochę potrwać, ale jedyne co musisz zrobić to wyrobić nawyk pozytywnego myślenia.

 

Kiedy nie czujesz się dobrze, nie jesteś pozytywny, raczej skupiasz się na negatywnych rzeczach. Zamiast tego szukaj dobrych rzeczy. Zbieraj dobro. Dobro jest we wszystkim. Nie czerp radości z odkrywania co z tym czymś, z daną sytuacją jest nie tak. Każdy „głupek” to potrafi. Żeby dowiedzieć się, co jest dobre w danej rzeczy, musisz wykazać się pokorą, a nie scenariuszami, które podpowiada Ci rozum.

 

Z mojego doświadczenia wynika, że najlepszym sposobem na utrzymanie pozytywnego myślenia, jest “kreowanie” każdego dnia. Codziennie wieczorem opisz, jak powinien wyglądać Twój następny dzień. Następnie wykonaj wizualizację tego co napisałaś, wypełniając ją uczuciem spokoju i spełnienia. I od samego rana oczekuj, że wszystko będzie tak, jak Ty tego chcesz, bo Wszechświat zawsze działa na Twoją korzyść. 

 

Innym dobrym sposobem na utrzymanie pozytywnego nastawienie jest trenowanie i wyrobienie nawyku wdzięczności oraz afirmacji. Skupianie się na tym co dobrego już Cię spotkało pozwoli utrzymać dobre samopoczucie. 

 

Czasem, konieczna będzie samodyscyplina myśli. Stare programy potrafią zachowywać się jak dzikie zwierzęta, obniżając Twoje poczucie własnej wartości, nie pozwalając jednocześnie na podjęcie żadnych działań.  

Możesz również wspomóc się medytacją, relaksem, dietą łagodzącą napięcia, ulubioną muzyką czy też dobrym towarzystwem. :)

Inne ciekawe artykuły